Forum Magarula
cumanın fazileti Uyeols10
SİTEMİZE ÜYE OLARAK
1) yorum yazabilir,
2) haber gönderebilir,
3) üye listesine erişebilir,
4) diğer üyelerle yazışabilir,
5) forumlara katılabilir,
6) günlük yaratabilir,
7) ve daha pak çok özeliklerden faydalanabirsiniz,
Magarula forum hayırlı günler diler sevgi ve sagılarımızla
BARKALA

Join the forum, it's quick and easy

Forum Magarula
cumanın fazileti Uyeols10
SİTEMİZE ÜYE OLARAK
1) yorum yazabilir,
2) haber gönderebilir,
3) üye listesine erişebilir,
4) diğer üyelerle yazışabilir,
5) forumlara katılabilir,
6) günlük yaratabilir,
7) ve daha pak çok özeliklerden faydalanabirsiniz,
Magarula forum hayırlı günler diler sevgi ve sagılarımızla
BARKALA
Forum Magarula
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
"Eskiden iyilik yaparlardı söylemezlerdi. Sonra hem yapmaya hem de söylemeye başladılar. Şimdi ise yapmıyorlar fakat söylüyorlar.* Ömer bin Hâris (Rahmetullahi aleyh)

kartal
kartal
kulanıcılar
cumanın fazileti Shanex10
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 109

Kişi sayfası
imam şamil: 12
http://site.mynet.com/imam_samil2008/

uyuma cumanın fazileti

Paz Haz. 20, 2010 3:38 pm
Message reputation : 100% (1 vote)
Cumanin Fazileti

Bilesin ki, Cuma Günü, Allâhin kendisi ile Islâmi yücelttigi ve müslümanlara mahsus büyük bir gündür.

Ulu Allah (C.C.) buyuruyor

Ey müminler! Cumâ Günü namaza çagrilinca alis - verisî birakarak hemen Allahi zikretmeye kosun. Böyle davranabilirseniz, sizin için daha hayirlidir.
(Cuma - 9)

Görülüyor ki, Ulu Allah Cumâ Namazi sirasinda dünya isleri ile, daha dogrusu Cumâ Namazina kosmaktan olakoyacak her seyle ilgilenmeyi yasaklamaktadir.

Peygamberimiz (S.A.S.; buyuruyor ki

Hiç süphesiz. ulu Allah size bu gün ve buraya Cumâyi farz kilmistir.

Yine Peygamber'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki

Özürsüz olarak üc Cum'â terkedenin kalbini Allâh mühürler.

Baska bir rivayete göre. hadîsin son kismi

O kimse Islâmi arka*sina atmis olur» seklindedir.

Adamin biri Ibni Abbasa ömründe hic Cumaya gitmeksizin ve hiç bir namazi cemâatle kalmaksizin ölen kimsenin durumunu sordu, ibni Abbâs O cehennemliktir cevap verdi. Fakat adam aldigi cevaptan tatmin olmayarak bir ay boyunca çesitli kereler ibni Abbâsa bas vurarak ayni meseleyi sordu ve her defasinda O cehennemliktir cevabini aldi.

Bildirildigine göre, kitab ehli müsriklere (hiristiyan ve yahudilere Cuma Günü verildi. Fakat hakkinda anlasmazliga düsünce onlardan alindi. Sonra Allâh, o günü bize hidâyet etti, o günü bu ümmete birakarak bizlerin bayrami yapti. Bu ümmet ona ilk ve asil sahip olanlardir. Bu konuda kitab ehli sonra gelir.

Peygamberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

Cebrail (A.S.) bana geldi. Elinde bembeyaz bir ayna vardi. Bu Cumadir. Rabbin onu Sana ve Senden sonra ümmetine bayram olsun diye farz kildi» dedi.
Ben Bizim için onda ne var» diye sordum. Cebrail (A.S.) dedi ki. Sizin için onda hayirli bir ân vardir ki; kim o anda hayirli bir sey dilerse Allâh (CC.) diledigini mutlaka verir. Yahud bir seyden korunmasini isterse Allâh onu o korktugu seyden korur. Bizce O, günlerin en kiymetlisidir. Biz, âhirette ona Yevmül - Mezid deriz.

Ben: Rabbin neden kendisine Cennette miskten daha hos kokulu olan bir ova seçmistir.» dedim. Cum'â Günü olunca yüceliklerden inerek Kürsisini sereflendirir ve oradakilere cemâlini gösterir de onlar da Onu görürler» dedi.

Peygamber'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

Günes altindaki günlerin en hayirlisi Cum'a Günüdür. Adem, (A.S.) o gün yaratilmis, o gün Cennete girmis, o gün yeryüzüne indirilmis, o gün tevbesi kabul edilmis, o gün ölmüstür. Kiyamet de o gün koopacaktir. Meleklerin gökte taktigi isme göre Allâhin katinda Yevmül - Mezid dir. Cennette Allahin (CC.) cemâli o gün görülecektir.

Hadiste bildirildigine göre

Ulu Allah her Cuma günü, altiyüz bin kisi cehennemden âzâd eder.

Enes Ibni Mâlik'in riveyet ettigine göre. Peygamber'imiz (S.A.S.) buyuruyor:

Cumâ Günü iyi geçince diger günler de iyi geçer.

Peygamberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

Cehennem her gün zevalden önce ögle vakti girmek üzere iken yeniden tutusturulur Cum'â hariç, o sirada namaz kilmayiniz. Cünki Cumâ Gününün tamami namaz oldugu için cehennem o gün hiç tutusturulmaz.»

Kâb-ul Ahbâr buyurur ki;

Ulu Allah beldeler içinde Mekkeyi, aylar içinde Ramaza'ni, günler içinde Cumâyi ve geceler içinde Kadir gecesi'ni üstün kilmistir.»

Söylendigine göre. Cumâ günü, kuslar ve böcekler oralarinda karsilasinca Selâm, selâm, ne iyi gün derler.

Peyganberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

Cumâ Günü veya gecesi ölene Allâh sehid mükâfati yazar ve onu kabir fitnesinden korur.

Konu Ravza_Nur tarafından (09-11-2007 Saat 07:27 ) değiştirilmiştir.
muhteşem
muhteşem
kulanıcılar
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 120

Kişi sayfası
imam şamil: 12
https://magarula.forum.st/forum.htm

uyuma Geri: cumanın fazileti

Ptsi Haz. 21, 2010 3:02 pm
Message reputation : 100% (1 vote)
Cuma Namazı Nasıl Kılınır?
cumanın fazileti Cuma1

• <<<<<<<
    Cuma Namazı tek başına kılınmaz.

• Öğle vaktinde cemaatle kılınır.

• Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır.

• Niyet ederken:

"Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir.

• Bu namaz aynı öğle namazının sünneti gibi kılınır.

• Yani bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur.
    • İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.
    • Son oturuşta:

Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena

duaları okunur.

cumanın fazileti Cuma4
cumanın fazileti Ezan2

• Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur.

• Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur.

• Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur (harama yakın).

• Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez.

• İçinden sessiz denir.

• Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır.

• Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.
  • Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır.

cumanın fazileti Cuma1

• Niyet şöyle edilir: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama"

• Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya".

• Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur.

• Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namazı şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

• Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

Cuma Duası

KAYNAK: http://www.biriz.biz/namaz/nmz29.htm
admin
admin
kulanıcılar
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 997

Kişi sayfası
imam şamil: 1
https://magarula.forum.st

uyuma Geri: cumanın fazileti